FEATURES
Fall in love with skiing all over again with Nordica’s Santa Ana 92. A favorite among skiers who spend most of their time on trails, this all-mountain ski offers tremendous versatility and no shortage of confidence. For an especially smooth and stable ride, the Santa Ana 92 features a fresh construction that pairs both a wood core and an elastomer Pulse core with a sheet of terrain-specific metal. Combined with a versatile waist width, this construction amplifies control and response. And thanks to its outstanding edge hold, the Santa Ana 92 is at home making powerful and precise turns. Fuel your passion with Nordica’s Santa Ana 92.
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| Profile | All Mountain Rocker |
| Dimensions (mm) | 122/92/110 @161cm |
| Radius (m) | 16m @161cm |
| Responsiveness | Stiff |
| Core | Energy TI W |
| Construction | -Wood -Elastomer Pulse -Terrain-Specific Metal |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Squire 11 GW B100 White - 26001137 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 90100 |
| Toe System | -Triple Pivot Light 2 |
| Heel System | -Hollow Linkage 2 |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 - Alpine DIN -ISO 23223 - GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 30-110kg |
| Binding Weight | N/A |