FEATURES
Nordica’s Santa Ana 102 keeps you smiling from first chair to last. As the widest ski in the Santa Ana collection, it inspires confidence with a ride that’s as playful as it is versatile. And while it’s at home in any terrain and all conditions, it loves making turns in softer snow, seeking out powder in the trees, and lapping spring slush. Thanks to a fresh construction that pairs both a wood core and an elastomer Pulse core with a sheet of terrain - specific metal, this all - mountain ski is incredibly smooth and powerful yet also forgiving. Amazing days await you – embrace them with Nordica’s Santa Ana 102
| Best For | All-Mountain |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 130.5/102/120.5 @167cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | All Mountain Rocker |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 17.5 @167cm |
| Construction | Sidewall |
| Core | TSM Pulse Core, Performance Wood + Terrain Specific Metal + Sidewall + Pulse Core |
| Flex Rating | Stiff |
| Other Features | Refined Rocker Shape, True Tip |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK LYT 11 GW B110 White - 26000401 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 |
| Toe System | -FR LYT Toe |
| Heel System | -SX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | Anti Friction Slider GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A | GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 905 g/pc |