FEATURES
With an 86 mm waist, the Mantra JR offers plenty of floatation even in soft snow but is playful in any off-piste environment thanks to a full-sensor wood core for smooth flex and a tip and tail rocker profile. Contrary to the adult model, this ski comes without a Titanal layer as younger skiers lack the necessary weight to benefit from this feature. The Mantra JR therefore offers precisely the handling properties that you’d expect of it – optimally tailored to the target group.
| Best For | All-Mountain |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 118/86/111 (mm) |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip & Tail Rocker |
| Ability Level | Intermediate |
| Turn Radius (m) | 12.3m @138cm |
| Construction | Full Sidewall |
| Core | Full Sensor Woodcore |
| Flex Rating | 6/10 |
| Other Features | Base Material: Crown F7501 |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker FREE 7 GW B95 Black - 26001156 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Beginner-Intermediate |
| DIN Range | 2-7 |
| Brake Width | 95mm |
| Toe System | -4-linkage jr2 |
| Heel System | -Junior |
| Other Features | -AFD Gliding Plate -Biotech |
| Boot Sole Compatibility | GW |
| Recommended Skier Weight | 24-75kg |
| Binding Weight | N/A |