FEATURES
The sustainable freeride adventure ski at it's best. To cut to the chase: The Blaze 114 is as wide as its range of use. When it comes to riding performance, the Blaze 114 is destined for off-piste adventures. Thanks to its efficient weight-performance ratio, it is also quite suitable as a freeride touring ski. But it really comes to life on the downhill. The Blaze is designed with increasing flex in relation to the length of the ski, so that larger or heavier riders benefit from the same driving characteristics as the smaller or lighter riders with shorter ski lengths.
| Best For |
Freeride |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 154/114/136 |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile |
Tip & Tail Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level |
Advanced |
| Turn Radius (m) | (R1)39m, (R2)18m, (R3)29m @184cm |
| Construction | 3D Radius Sidecut, Full Sidewall, Titanal Binding Platform, Suspension Tips & Tails |
| Core | Multilayer Woodcore |
| Flex Rating |
8/10 |
| Other Features | P-Tex 2100 Base, Brushed Structure |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Griffon X 13 Mwerks B120 Graphite/Black - 26001118 |
| Best For |
Freeride |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 90, 105, 120 |
| Toe System | -TP Elite X |
| Heel System | -Inter Pivot X |
| Other Features | -14mm Stand Height -Stainless Steel AFD Gliding Plate -Anti Ice Rail -Grip Walk |
| Boot Sole Compatibility | -Alpine -GripWalk |
| Recommended Skier Weight | <120 kg |
| Binding Weight | 1130 |