FEATURES
The Savage Free is our do it- all freeride ski that’s light, versatile and performs in all conditions. Its effortless freeride feel is paired with medium radius bias that is equally adept at blasting through tight trees as it is carving the afternoon piste. The Savage ski collection features bold, animal-inspired graphics that bring the raw beauty of nature to life on the slopes. The leopard design showcases sleek, dynamic patterns evoking speed and agility, while the tiger graphics roar with fierce stripes and vibrant colors symbolizing power and strength. Reveal your Savage side!
| Best For |
|
| Tip/Waist/Tail (mm) | 135/102/125 @172cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Twin Rocker |
| Ability Level |
|
| Turn Radius (m) | 15m @ 164 |
| Construction | LCT wood, Titanal beam, Progressive sidecut |
| Core | Poplar PEFC woodcore |
| Flex Rating |
|
| Other Features | Air tip, VAS |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Look SPX 13 GW B110 Black - 26000868 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 80, 90, 100, 110 |
| Toe System | -Full Action GW AFD -45mm Elasticity -180 Multi Directional Release |
| Heel System | -3P SPX Heel Piece -27mm Elastic Travel |
| Other Features | 19.5 MM Stand Height |
| Boot Sole Compatibility | GW |
| Recommended Skier Weight | 65-250 lbs |
| Binding Weight | 2220 g/pr |