FEATURES
An adventure touring ski, the Crux 99 Pro offers advanced to expert backcountry enthusiasts a versatile companion. LYT Tech offers lightweight maneuverability for the hike up with built-in stability and downhill performance for the ski down. The 99mm waist adds versatility in a variety of snow conditions. HEAD further reduces weight and excess material without sacrificing performance by using Graphene and Karuba wood in the core as well as omitting unneccessary topsheet material.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 132/99/117@184cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip-Tail Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 22.7m@184cm |
| Construction | Sandwich Cap Construction, Graphene, Full Triaxial Carbon Jacket, Structured UHM C Base |
| Core | KARUBA Light Weight Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | Topless Tech, Tail Notch, Snow Free Coating |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head Attack Hybrid 14 MN/PT B110 Black/Gold - 26000407 |
| Best For |
Freeride Touring |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 4-14 |
| Brake Width | 95 | 110 |
| Toe System | -FR PRO3 Toe, AFS MN |
| Heel System | -NX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 32 mm | AFS MN | Attack Demo |
| Boot Sole Compatibility | Pin Technology | MN Technology |
| Recommended Skier Weight | ~75-285lbs |
| Binding Weight | HIKE: 880g/SKI: 1125g |