FEATURES
With true all-mountain versatility, the Crux 93 Pro bridges the skier’s needs for alpine touring: Lightweight maneuverability for the hike up, and HEAD's renowned downhill performance for the ski down. The Crux 93 Pro performs in a variety of snow conditions: The full triaxial carbon jacket adds torsional stiffness and the 93mm waist can float or plow through chopped up snow. The Crux 93 further reduces weight without sacrificing performance thanks to a Graphene and Karuba wood core plus a design that omits topsheet material.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 130/93/113@177cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip-Tail Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 18.6m@177cm |
| Construction | Sandwich Cap Construction, Graphene, Full Triaxial Carbon Jacket, Structured UHM C Base |
| Core | KARUBA Light Weight Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | Topless Tech, Tail Notch, Snow Free Coating |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head Attack Hybrid 14 MN/PT B95 Black/Gold - 26000406 |
| Best For |
Freeride Touring |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 4-14 |
| Brake Width | 95 | 110 |
| Toe System | -FR PRO3 Toe, AFS MN |
| Heel System | -NX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 32 mm | AFS MN | Attack Demo |
| Boot Sole Compatibility | Pin Technology | MN Technology |
| Recommended Skier Weight | ~75-285lbs |
| Binding Weight | HIKE: 880g/SKI: 1125g |