FEATURES
The Original Benchmark. The award-winning Ripstick 96 Black Edition returns ready to hammer hardpack and charge through choppy snow, with power, agility, and smoothness.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 133/96/114 |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Amphibio (Rocker/Camber) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 16.8m@175cm |
| Construction | Carbon Deck Technology, Carbon Frame Reinforcement |
| Core | TubeLite Woodcore |
| Flex Rating | |
| Other Features | 1640 +/- 50g (182cm),Rockered Side to Side Amphibio Tech |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Griffon 13 B100 Black - 26001120 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 90, 100, 110 |
| Toe System | -Triple Pivot Elite 3 |
| Heel System | -Inter Pivot 3 |
| Other Features | -Anti Ice Rail -AFD Gliding Plate |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 - Alpine DIN -ISO 9523 - Touring -ISO 23223 - GripWalk |
| Recommended Skier Weight | <120kg |
| Binding Weight | N/A |
1 Review
-
Amazing skis
I'm a big Elan fan and I bought the Ripstick 96 at 161cm as my 3rd pair for denser glades (180cm Tour 104 and 180cm Green 96 are my other 2). I'm a 5'7'' 150lbs aggresive skier. I installed the bindings 1cm offset toward the back of the ski since I'm natuarlly leaning forward and wish to prevent unwanted frontflips in deep powder. On the groomed, the -1 cm offset is absolutly not detrimental. The black edition is very stable and can match a carver when speed is maintained below 70km/h. At that speed, the lack of Titanal starts to show.