FEATURES
The New Standard. Designed for hard-charging skiers, the new Ripstick 102 Black Edition floats effortlessly in fresh snow and blasts through crud with effortless power, stability, and smoothness for peak performance in challenging terrain and epic conditions.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 138/102/118 |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Amphibio (Rocker/Camber) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 17.8m@175cm |
| Construction | Carbon Deck Technology, Carbon Frame Reinforcement |
| Core | TubeLite Woodcore |
| Flex Rating | |
| Other Features | 1720 +/- 50g (182cm),Rockered Side to Side Amphibio Tech |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK 14 GW 110 Black - 26000047 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 4-14 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 | 130 |
| Toe System | -FR PRO3 Toe |
| Heel System | -NX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | AFD Metal GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A |GripWalk |
| Recommended Skier Weight | ~75-285lbs |
| Binding Weight | 865 g/pc |