FEATURES
The Anomaly 84 is everything you think it isn’t. With a re-imagined shape, Trueblend Woodcore and an all-new FluxForm All-Mountain metal lay-up, this ski is anything but ordinary. Whether you’re sparking arcs on fresh corduroy or pushing it off-piste, the Anomaly 84 makes for No Ordinary turn.
| Best For | All-Mountain |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 124.5/84/107.5@176cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip Tail Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 16m@176cm |
| Construction | Sandwich Fluxform All mtn Ti Full Sidewall Construction + Trueblend All mtn Core |
| Core | Trueblend All mtn Core + 2* Ti |
| Flex Rating | 9/10 |
| Other Features | Weight (flat): 1900g (176cm) |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Griffon 13 90 Black - 26001119 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 90, 100, 110 |
| Toe System | -Triple Pivot Elite 3 |
| Heel System | -Inter Pivot 3 |
| Other Features | -Anti Ice Rail -AFD Gliding Plate |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 - Alpine DIN -ISO 9523 - Touring -ISO 23223 - GripWalk |
| Recommended Skier Weight | <120kg |
| Binding Weight | N/A |