FEATURES
New school style + fit with backcountry-ready fabrication + features. Under Naima's careful direction, we have created this new Women's Baggy Fit pant to match her go anywhere/explore everything attitude. From honing in just the right amount of baggy to infusing invisible inside leg vents and a proper dose of 15K function, we've collaborated to create a pant with the best elements of both style and function. Go anywhere, explore everything!
| Fabric | 15K Midweight Oxford throughout |
| Insulation & Lining | 100% Solution Dyed Embossed Taffeta Lining |
| Waterproofing (mm) | 15K mm Waterproofing & 80/20 PFC-Free Eco-DWR |
| Breathability (g) | 10K g/m² Breathability |
| Fit | Women's Baggy Fit |
| Ventilation | Mesh-lined zippered inner-leg vents with #5 invisible zipper (not on SMS) |
| Seam Sealing | 2 layer fully seam taped Glacier construction |
| Belt Loops | Adjustable hook-and-loop tabs at side waistband |
| Cuffs | Hidden draw cord at lower leg hem for optional cuff cinch & elastic lower leg gaiters with lace hook |
| Pocket Details | Cargo pockets with fold over double snap closure, two zippered hand pockets, & zippered rear welt pocket zippered rear welt pocket |
| Zippers | YKK zippers throughout |
| Other Features | Airblaster Original Fun Product suede silicone at side leg below cargo pocket |