FEATURES
The Edge FT is a versatile and lightweight Freetour Ski with waist widths of 92, 94 and 96 mm. The new Vario concept promises a new skiing experience. The ski width is dependent on the length of the ski. The longer the ski, the wider it is and thus it also has more surface contact area. This means you get better float and higher stability. Along with the Polywall, which protects your ski from impacts, another featured highlight will also excite you: The new, unique topsheet treatment is a real head-turner. At the same time, it ensures less snow will stick to your ski.
| Best For | Freeride |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 128/92/117 @167cm, 130/94/119 @176cm, 132/96/121 @185cm |
| Tail Shape | Flat |
| Rocker Profile | Tip & Tail Rocker |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 16.5m @167cm, 18.7m @176cm, 21.0m @185cm |
| Construction | Polywall Construction, Thin Glass Laminate |
| Core | Super Light Core Woodcore |
| Flex Rating | N/A |
| Other Features | Titanal Technology EVO, Vario Side Cut, Freeride Tip Technology, Touring Tail, Touring Super Light Edge, Base Bevel 1.4 degree, Side Bevel 2.0 degree |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker JESTER 16 B100 Anthracite/Black/Red - 26001115 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 6-16 |
| Brake Width | 90mm, 100mm, 110mm, 120mm |
| Toe System | -TP Elite 3 |
| Heel System | -Inter Pivot 3 |
| Boot Sole Compatibility | -Boot Type: A / T / GW A (*Boot Types: A = Alpine Adult sole -GW A = GripWalk Adult sole -T = Touring Boots) |
| Recommended Skier Weight | 60+ kg |
| Binding Weight | N/A |