FEATURES
Extend your range. From first tracks to routine carving, the Rossignol Sender Soul 102 is a do-it-all freeride ski that's light, versatile and performs in all conditions, in bounds and out. Its effortless freeride feel is paired with medium radius bias that is equally adept at blasting through tight trees as it is carving the afternoon piste. A race-inspired wood core with our Air Tip technology give it a responsive go-anywhere personality that can charge, float carve and cruise as needed. Step in, explore and roll between soft snow and mixed conditions with confidence.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 135/102/125 @172cm |
| Tail Shape | Twin |
| Rocker Profile | Twin Rocker |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 16m @172cm |
| Construction | Rectangular Full Sidewalls,Titanal Beam, Progressive Sidecut |
| Core | PEFC Poplar Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | Air Tip, VAS - Vibration Absorber System, HD Sintered Base |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Look Pivot 2.0 15 GW B105 Super Edition - 26000909 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 6-15 |
| Brake Width | 95105115130 |
| Toe System | -Pivot GW AFD -Race Aluminum Toe Piece -45mm Of Elastic Travel And 180 Multi-Directional Release |
| Heel System | -Pivot 2.0 |
| Other Features | -Short Mounting Zone -Rolling Control -Multi Directional Release |
| Boot Sole Compatibility | Gripwalk Compatible Bindings Ensure Perfect Compatibility With Two Boot Sole Standards: - Traditional Alpine Soles (Iso 5355) - Gripwalk Soles (Future Iso 23223 Standard) |
| Recommended Skier Weight | 130-285 lbs |
| Binding Weight | N/A |