FEATURES
Welcome to the world of youth racing. The Comp 10 TCX uses the same heel technology as in the Comp bindings, combined with the tried-andtested TLT toe pieces and all perfectly adjusted to the weight and skiing performance of young on-piste racers. This binding enables top skiing performance with great power transfer.
| Best For |
Race |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-10 |
| Brake Width | 85mm |
| Toe System | -2linkage |
| Heel System | -TCX Light |
| Other Features | -18mm Stand Height -Stainless Steel AFD Gliding Plate |
| Boot Sole Compatibility | Boot Type A |
| Recommended Skier Weight | 30 - 105 kg |
| Binding Weight | N/A |