FEATURES
For the anyone setting their sights on storm days and endless in-bounds powder laps, the Optic 114 is here to answer the call. Equipped with our Gas Pedal Metal Overdrive™ technology, paired with a refined rocker profile, attuned tapering, and functional waist width, the Optic 114 is a super stable stomp stick that will float through the deepest of deep and plow through crud. Kick it into overdrive and experience freeride through a new lens on the Optic 114.
| Best For | Freeride |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 139/114/132 |
| Tail Shape | Twin |
| Rocker Profile | Rocker/Camber/Rocker |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 24m@186cm |
| Construction | Capwall |
| Core | Aspen Veneer w/ Titanal |
| Flex Rating | 8/10 |
| Other Features | Gas Pedal Metal Overdrive |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Griffon X 13 Mwerks B120 Graphite/Black - 26001118 |
| Best For |
Freeride |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 90105120 |
| Toe System | -TP Elite X |
| Heel System | -Inter Pivot X |
| Other Features | -14mm Stand Height -Stainless Steel AFD Gliding Plate -Anti Ice Rail -Grip Walk |
| Boot Sole Compatibility | -Alpine -GripWalk |
| Recommended Skier Weight | <120 kg |
| Binding Weight | 1130 |