FEATURES
It’s the Chronic 101, maaan! This versatile all-mountain freestyle ski features the same durability superpowers as its little brother down to the beefed-up sidewalls, tips, and core. For those wanting to take advantage of all the mountain has to offer in the morning, followed by afternoon hot laps in the park, the Chronic 101 is here for all-mountain freestyle enjoyment. Become part of the C crew and get after it on the Chronic 101.
| Best For |
Freestyle Freeride All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| Profile | 11-2-10mm rise @ 179 |
| Dimensions (mm) | 130-101-124 |
| Radius (m) | 16.6m avg. @ 179 |
| Responsiveness | Medium |
| Core | Aspen Veneer |
| Construction | -Bio-Resin -Thick Cut Sidewall -Thin Tip |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Griffon 13 B110 Black - 26001121 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 90, 100, 110 |
| Toe System | -Triple Pivot Elite 3 |
| Heel System | -Inter Pivot 3 |
| Other Features | -Anti Ice Rail -AFD Gliding Plate |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 - Alpine DIN -ISO 9523 - Touring -ISO 23223 - GripWalk |
| Recommended Skier Weight | <120kg |
| Binding Weight | N/A |