FEATURES
The skis that will change how you rip down the mountain, the Blade is your go-to ski when you want to have a ridiculous amount of fun at the resort. A Gas Pedal Metal™ layup allows these skis to charge through any condition, while a super tight sidecut offers the ability to turn on a dime. Pair this with a surprising amount of playfulness, and you’ve got one set of skis that will empower you to ski weird, ski different, and ski #morefunner.
| Best For | All-Mountain |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 154/95/124 @176cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Rocker/Camber/Rocker |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 13.5m@176cm |
| Construction | Gas Pedal Metal w/ Sidewall Construction |
| Core | Aspen w/ Titanal |
| Flex Rating | 8/10 |
| Other Features | N/A |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Marker Griffon 13 B100 Black - 26001120 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-13 |
| Brake Width | 90, 100, 110 |
| Toe System | -Triple Pivot Elite 3 |
| Heel System | -Inter Pivot 3 |
| Other Features | -Anti Ice Rail -AFD Gliding Plate |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 - Alpine DIN -ISO 9523 - Touring -ISO 23223 - GripWalk |
| Recommended Skier Weight | <120kg |
| Binding Weight | N/A |