FEATURES
The Worldcup Rebels e-Race Pro provides advanced to expert skiers high-octane fun and a focus on medium-sized turns. Stable and responsive, the e-Race Pro has full race ski characteristics, but thanks to a narrower tip shape, it's easier to turn and less demanding than FIS-level models. Performance comes from a wood and Titanal core, a Worldcup plate and durable Phenolic sidewalls. The e-Race Pro employ's HEAD's EMC technology, which removes unwanted vibrations while maintaining rebound energy.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 117/68/102 @ 170cm |
| Tail Shape | Flat |
| Rocker Profile | Rebel Camber |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 14.8 @ 170cm |
| Construction | Graphene Worldcup Sandwich Cap Construction, Durable Phenolic sidewalls |
| Core | Wood and Titanal |
| Flex Rating | |
| Other Features | EMC, RD Race Structured UHM C Base, RACEPLATE WCR 14 |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head FREEFLEX ST 14 B85 Black - 26000537 |
| Best For |
Race |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 4-14 |
| Brake Width | 85 |
| Toe System | -Stream Toe |
| Heel System | -NX Heel |
| Other Features | -AFD ST Teflon -Freeflex Pro |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 Type A |
| Recommended Skier Weight | 130-285 lbs |
| Binding Weight | 1235 g/pc. |