FEATURES
The Worldcup Rebels e.SL Young Rebel offers junior racers unparalleled quickness and stability. An adjusted size split allows a wider range of junior athletes to access the slalom ski, which combined with the Worldcup Rebels binding and plate, create a winning package. The ski’s race heritage sandwich construction includes Titanal and Graphene—renowned for its high strength-to-weight ratio, resulting in a strong, light and balanced ski. HEAD’s EMC Front technology manages energy by reducing unwanted vibration for a smooth, stable ride down the course.
| Best For |
Race |
| Ability Level | Advanced-Expert |
| Profile | Rebel Camber |
| Dimensions (mm) | 111/63/94@139cm |
| Radius (m) | 10m@139cm |
| Responsiveness | Very Stiff |
| Core | Wood Core w/Titanal |
| Construction | -Graphene Worldcup Sandwich Construction -RD Racing Top Sheet -Race Structured UHM C Base -EMC F -Raceplate WCR Team |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head EVO 9 GW CA B85 Black - 26000540 |
| Best For |
Race |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 2-9 |
| Brake Width | 85 |
| Toe System | -SX Lite Toe with TRP System |
| Heel System | -SX LITE Heel |
| Other Features | -Full Diagonal -AFS GW AC |
| Boot Sole Compatibility | Alpine ski boots (ISO 5355 TYPE A) | GripWalk ski boots (ISO 23223 TYPE A). |
| Recommended Skier Weight | 60-180 lbs |
| Binding Weight | 780 g/pc. |