FEATURES
New sidecuts and an adjusted size split makes carving with the Worldcup Rebels e.GS Young Rebel more attainable than ever for junior ski racers. The time-tested Worldcup sandwich construction includes Titanal and Graphene—renowned for its high strength-to-weight ratio, resulting in a strong, light and balanced ski. HEAD’s EMC Front technology manages energy by reducing unwanted vibration for a smooth, stable ride down the course. The e.GS ski comes with binding and plate for a winning combination.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 103/64/87@156cm, 104/65/88@164cm, 103/65/88@172cm |
| Tail Shape | Flat |
| Rocker Profile | Rebel Camber |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 17@156, 19@164, 21@172 |
| Construction | Graphene Worldcup Sandwich Construction |
| Core | EMC F |
| Flex Rating | |
| Other Features | RD Racing Top Sheet, Race Structured High Speed UHM C Base, |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head FREEFLEX 11 GW B85 - 26000539 |
| Best For |
Race |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 |
| Toe System | -RX Toe with TRP System |
| Heel System | -NX Heel |
| Other Features | -Full Diagonal -AFS - Anti Friction Slider GW -Freeflex Pro -21mm Stand Height |
| Boot Sole Compatibility | Alpine ski boots (ISO 5355 TYPE A) | GripWalk ski boots (ISO 23223 TYPE A) |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 1135 g/pc. |