FEATURES
The WCR e.GS Rebel Team delivers proven winning performance to a new generation of Giant Slalom racers. It is armed with a highly responsive positive camber for enhanced carving and acceleration, as well as our Worldcup Sandwich wood core with Titanal and the miracle material Graphene for stronger, lighter and perfectly balanced race characteristics.
| Best For |
Race |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 104/65/88@164cm |
| Tail Shape | Flat |
| Rocker Profile |
Rebel Camber (Camber) |
| Ability Level |
Expert |
| Turn Radius (m) | 19m@164cm |
| Construction | Graphene Worldcup Sandwich Construction, RD Racing Top Sheet, Race Structured UHM C Base |
| Core | Wood Core w/Titanal |
| Flex Rating |
10/10 |
| Other Features | EMC F, Raceplate WCR Team |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head EVO 9 GW CA B85 Black - 26000540 |
| Best For |
Race |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 2-9 |
| Brake Width | 85 |
| Toe System | -SX Lite Toe with TRP System |
| Heel System | -SX LITE Heel |
| Other Features | -Full Diagonal -AFS GW AC |
| Boot Sole Compatibility | Alpine ski boots (ISO 5355 TYPE A) | GripWalk ski boots (ISO 23223 TYPE A). |
| Recommended Skier Weight | 60-180 lbs |
| Binding Weight | 780 g/pc. |