FEATURES
The Oblivion 94 is your perfect all mountain park ski. A wider 94 mm waist adds all-mountain versatility to the twintip ski, allowing it to transition naturally from the backside to the park and everything in between. An early rise tip adds maneuverability in a variety of terrain, while the wood core sandwich construction adds stability to charge hard or land softly. A scratch-resistance topsheet means more durability without sweating wear and tear.
| Best For | Park & Pipe |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 128/94/118@184cm |
| Tail Shape | Twin |
| Rocker Profile | PNP Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 22.8m@184cm |
| Construction | Sandwich Twintip Construction, UHM C Base, Tuff-Wall/Base/Edge |
| Core | Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | ISS - Independent Suspension System |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK 14 GW 95 Black - 26000046 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 4-14 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 | 130 |
| Toe System | -FR PRO3 Toe |
| Heel System | -NX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | AFD Metal GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A |GripWalk |
| Recommended Skier Weight | ~75-285lbs |
| Binding Weight | 865 g/pc |