FEATURES
Easy to handle, the Oblivion 84 is the perfect match for creative skiers. Generous rocker in the tip adds maneuverability for takeoffs and landings in the park or quick pivots on features, while the wood core sandwich twintip construction adds stability on hard or soft snow. A scratch-resistance topsheet means more durability to stand up to hard charging skiing around the mountain.
| Best For | Park & Pipe |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 120/84/109@176cm |
| Tail Shape | Twin |
| Rocker Profile | PNP Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 19m@176cm |
| Construction | Sandwich Twintip Construction, UHM C Base, Tuff-Wall/Base/Edge |
| Core | Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | ISS - Independent Suspension System |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head Attack 14 GW B85 Black - 26000412 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 4-14 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 | 130 |
| Toe System | -FR PRO3 Toe |
| Heel System | -NX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | AFD Metal GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A |GripWalk |
| Recommended Skier Weight | ~75-285lbs |
| Binding Weight | 865 g/pc |