FEATURES
Build confidence both in the halfpipe and explore the whole mountain with the Oblivion 79. Early rise in the tip creates a freestyle-focused profile for maneuverability on features, while the wood core twin tip construction adds stability on hard or soft snow. A scratch-resistance topsheet adds durability to stand up to hardcharging turns as well as takeoffs and landings.
| Best For | Park & Pipe |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 112/79/106@172cm |
| Tail Shape | Twin |
| Rocker Profile | PNP Rocker (Rocker/Camber/Rocker) |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 19.1m@172cm |
| Construction | Woodcore Twintip Construction, Highly Transparent UHM Base |
| Core | Woodcore |
| Flex Rating | |
| Other Features | N/A |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK LYT 11 GW B85 Black - 26000397 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 |
| Toe System | -FR LYT Toe |
| Heel System | -SX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | Anti Friction Slider GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A | GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 905 g/pc |
2 Reviews
-
skis
good
-
Skis
The skis are very flexible, playful and overall a good balance