FEATURES
The athlete-driven signature Oblivion 116 was developed by HEAD's freeride team pro, Cole Richardson. With a wide full twin tip platform of 116 mm underfoot, progressive rocker and a weight-conscious core made from poplar wood and recycled PET, the Oblivion 116 floats effortlessly in deep powder. It's easy to handle but powerful when you need, so you can play in any terrain any way that inspires you.
| Best For |
Big Mountain Freestyle |
| Ability Level | Advanced |
| Profile | TNT Rocker |
| Dimensions (mm) | 142/117/132 @ 189cm |
| Radius (m) | 30.8 @ 189cm |
| Responsiveness | Stiff |
| Core | PET Wood Core |
| Construction | -Carbon Sandwich Twintip Construction -Tuff-Wall/ Edge -ISS - Independent Suspension System |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Look Pivot 2.0 15 GW B130 Blue Steel - 26000883 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Advanced |
| DIN Range | 6-15 |
| Brake Width | 95105115130 |
| Toe System | -Pivot GW AFD -Race Aluminum Toe Piece -45mm Of Elastic Travel And 180 Multi-Directional Release |
| Heel System | -Pivot 2.0 |
| Other Features | -Short Mounting Zone -Rolling Control -Multi Directional Release |
| Boot Sole Compatibility | Gripwalk Compatible Bindings Ensure Perfect Compatibility With Two Boot Sole Standards: - Traditional Alpine Soles (Iso 5355) - Gripwalk Soles (Future Iso 23223 Standard) |
| Recommended Skier Weight | 130-285 lbs |
| Binding Weight | N/A |