FEATURES
Unleash the full potential of all-mountain skiing with the KORE 99 Ti W. This freeride ski combines versatility with performance, letting you carve on groomed runs and explore off-piste terrain with ease. The PET-wood core offers a lightweight yet durable construction with a tailored flex designed for women. Two layers of Titanal provide stability and power and the redesigned tip and tail rocker make turn initiation effortless. The durable hybrid topsheet rounds out the KORE 99 Ti W's profile as a true allrounder for adventurous freeride skiers.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 132/99/121 @ 170cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip-Tail Rocker |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 15.6 @ 170cm |
| Construction | Freeride Sandwich Cap Construction |
| Core | PET Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | Hybrid Top Surface, Graphene, Structured UHM C Base |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK LYT 11 GW B110 Sand - 26000396 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 |
| Toe System | -FR LYT Toe |
| Heel System | -SX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | Anti Friction Slider GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A | GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 905 g/pc |