FEATURES
Experience the ultimate in all-mountain versatility with the KORE 93 Ti W. Built with a PET-wood core and reinforced with two layers of Titanal, the KORE 93 Ti W provides a flex pattern that is specifically tailored for women. The re-engineered tip and tail rocker offers excellent control on groomed runs while retaining the flexibility for off-piste exploration. The hybrid top surface adds durability to this easy-to-turn freeride ski. Get ready for carving up the frontside and exploring the backside.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 130/93/115 @ 170cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip-Tail Rocker |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 14.7 @ 170cm |
| Construction | Freeride Sandwich Cap Construction |
| Core | PET Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | Hybrid Top Surface, Graphene, Structured UHM C Base |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK LYT 11 GW B95 White - 26000400 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 |
| Toe System | -FR LYT Toe |
| Heel System | -SX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | Anti Friction Slider GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A | GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 905 g/pc |