FEATURES
The KORE 104 Ti W lets you maximize your freeride experience. With a 104 mm waist, this freeride ski is perfect for tackling off-piste terrain. The PET-wood core offers a lightweight yet robust construction, providing a tailored flex specifically for women, while two layers of Titanal ensure excellent stability and edge control. The redesigned rocker ensures smooth turns and easy transitions and the hybrid top surface adds durability for freeride skiers seeking good snow in and out-of-bounds.
| Best For | |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 133/105/126 @ 177cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | Tip-Tail Rocker |
| Ability Level | |
| Turn Radius (m) | 16.7 @ 177cm |
| Construction | Freeride Sandwich Cap Construction |
| Core | PET Wood Core |
| Flex Rating | |
| Other Features | Hybrid Top Surface, Graphene, Structured UHM C Base |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK LYT 11 GW B110 Pink - 26000426 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 |
| Toe System | -FR LYT Toe |
| Heel System | -SX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | Anti Friction Slider GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A | GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 905 g/pc |