Product Details
FEATURES
This all mountain twin is as comfortable in variable conditions as it is hitting terrain features in the park.
| Best For |
Freestyle All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| Profile | Surf Rocker |
| Dimensions (mm) | 122/91/116 |
| Radius (m) | 17.0m @172cm |
| Responsiveness | Stiff |
| Core | Tubelite Woodcore |
| Construction | -Dual Float Technology -Carbon Rods - 360° Sidewall |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Head ATTACK LYT 11 GW B95 Pink - 26000425 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 3-11 |
| Brake Width | 85 | 95 | 110 |
| Toe System | -FR LYT Toe |
| Heel System | -SX FR Heel |
| Other Features | Stand Height = 17mm | Anti Friction Slider GW |
| Boot Sole Compatibility | ISO 5355 TYPE A | ISO 23223 TYPE A | GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-240lbs |
| Binding Weight | 905 g/pc |