FEATURES
Plant the seed early with the Armada Tantrum, our junior all mountain ski sure to help the young ripper grow. A full length Poplar Core combined with Elf Shoe Rocker Technology in the tip and traditional camber and sidecut in the tail give the youth the confidence to ski anything they set their minds to.
| Best For | All-Mountain |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 128/99/117 @147cm |
| Tail Shape | Twin |
| Rocker Profile | EST All MTN Rocker |
| Ability Level | Intermediate |
| Turn Radius (m) | 11m @147cm |
| Construction | Cap |
| Core | Poplar Core |
| Flex Rating | Tip 6, Waist 7, Tail 7 |
| Other Features | S7 Base, Laminate Matrix, 1.7 Lightweight Edge |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Armada N Stage 10 B100 Black GW - 26002086 |
| Best For |
All-Mountain |
| Ability Level | Intermediate |
| DIN Range | 4-10 |
| Brake Width | 90, 100, 115 |
| Toe System | -Extra-wide Toe Pedal (>60mm) -XL Wings |
| Heel System | -N/A |
| Other Features | -Low Profile Chassis -Sliding Toe Pedal -Elastic Travel+++ -Gripwalk |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 -GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-200lbs |
| Binding Weight | 1960g /Pair |