FEATURES
The biggest descents ask a lot from your equipment. You’ll need tenacious edge hold and dependable stability for billy goating through nofall zones while maintaining enough float to surf high-speed turns through creamy pow and perfect corn. The Locator 96 covers all these bases, which is no small feat. The 96 mm waist quickly gets up on edge and bites hard on even the iciest sidehills, all at a weight that’s low enough for the biggest objectives on your tick list. The blended rocker lines make the 96 a versatile, confident performer in a variety of conditions from meadow skipping in hero snow to traversing refrozen sastrugi in the high peaks.
| Best For | Alpine Touring |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 126/96/116 @171cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | EST Freeride Rocker |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 20m @171cm |
| Construction | AR75 Sidewall, TI Binding Dampener, Carbon Reinforcement |
| Core | Caruba Core |
| Flex Rating | Tip 6/10, Waist 7/10, Tail 7/10 |
| Other Features | 1.7 Lightweight Edge, Comp Series Base, AR Bat Tail Self Center Tail Clip Design |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Armada N SHIFT2 10 B100 Black MN - 26002092 |
| Best For |
All-Mountain Touring |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-10 |
| Brake Width | 90, 100, 110 |
| Toe System | -Dual Mode Toe -Power Block AFD -Hike And Ride Switch |
| Heel System | -N/A |
| Other Features | Crampon system |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 -ISO 9523 -GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-200lbs |
| Binding Weight | 1750g /Pair |