FEATURES
The Locator 88 is the ultralight, precision backcountry tool primed to take you farther, faster. Set those FKTs on the uphill comfortable with the knowledge you’ll be rewarded on the descents with a reliable performance to get down in style. Despite the lightest construction of any Armada ski, the Locator 88 is a confidence-inspiring, versatile descender with dogged edge hold when you need it most and enough rocker to keep you on top of the soft stuff. The 88 is light done right because we’re only going up so we can get down.
| Best For | Alpine Touring |
| Tip/Waist/Tail (mm) | 117/88/109 @172cm |
| Tail Shape | Flared |
| Rocker Profile | EST All Mountain Rocker |
| Ability Level | Advanced |
| Turn Radius (m) | 20.5m @172cm |
| Construction | AR75 Sidewall, TI Binding Dampener, Carbon Reinforcement |
| Core | Caruba Core |
| Flex Rating | Tip 5/10, Waist 6/10, Tail 7/10 |
| Other Features | 1.7 Lightweight Edge, Comp Series Base, AR Bat Tail Self Center Tail Clip Design |
| Bindings | Bindings are not installed if purchased |
BINDINGS - OPTIONAL |
|
| Model | Armada N SHIFT2 10 B90 Black MN - 26002091 |
| Best For |
All-Mountain Touring |
| Ability Level | Intermediate-Advanced |
| DIN Range | 4-10 |
| Brake Width | 90, 100, 110 |
| Toe System | -Dual Mode Toe -Power Block AFD -Hike And Ride Switch |
| Heel System | -N/A |
| Other Features | Crampon system |
| Boot Sole Compatibility | -ISO 5355 -ISO 9523 -GripWalk |
| Recommended Skier Weight | 65-200lbs |
| Binding Weight | 1750g /Pair |